Önyüklemeyi Kapat

Akika Kurbanı

Yıl boyunca Akika kurbanlarınızı vekâleten kabul ediyor, Nijerya’da kesimini gerçekleştirdikten sonra gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtımını yapıyoruz.

Asrı Vefa Derneği, Afrika'nın en yoksul ülkelerinden biri olan Nijerya’da akika kurbanlarınızı kesiyoruz. Videolarınızı sizlere gönderiyoruz.

Yenidoğanın başındaki ilk kıllara "akika " denir ve 7 gün sonra yenidoğanın başındaki kıllar (tamamen veya kısmen) tıraş edilir ve ardından çocuğa isim verilir. Minnettarlığın bir ifadesi olarak kurban olarak bir hayvan kesilir, bu nedenle bu kurban için akika tabiri kullanılır.

Asrı Vefa Derneği olarak dünyaya gelen yavrularımız için Afrika Nijerya'da akikalarınızı kesiyor. Kesilen etler eşit şekilde yoksul köylerde yaşam mücadelesi veren halka ulaştırılıyor. Kesim sonrasında videonuz sizlere gönderiliyor ve size bilgi veriliyor.

Bu kurbanlık hayvan, çocuğun doğumundan cinsel olgunluğa erişinceye kadar kesilebilir. Ancak, bu daha makbul olduğu için çocuğun doğumunun 7. gününde yapılması tavsiye edilir.

Erkek çocuk için birbirinin aynısı iki, kız çocuğu için bir kurbanlık kesilmelidir. Hayvanın erkek veya dişi olması fark etmez. (Ebû Dâvud)

Bir çocuğun gün ışığına çıkması, ebeveynleri ve tüm aile için çok özel bir andır.

İslam geleneğine göre, bir çocuk doğduğunda, ebeveynlere, çocuklarının doğumundan sonraki yedinci gün bir hayvan kesmeleri ve etin bir kısmını muhtaç ve yoksullara dağıtmaları tavsiye edilir. Buna Arapça'da "AKİKA" denir.

Aynı şekilde hadis yeni doğan kızlar için de geçerlidir. Bazı hukuk okullarına göre, bir erkek çocuk için iki koyunun kesildiği söylenir. Ancak iki koyunu kesemezseniz sadece birini kesebilirsiniz. Ayrıca, Akika bağışı gününde çocuğa adını vermek ve ilk saçını kesmek sünnettir (Hz. Muhammed'in eylemlerinden sonraki İslami gelenek). Saçın ağırlığı mevcut gümüş değeri kullanılarak hesaplanır. Karşılık gelen miktar daha sonra ihtiyaç sahiplerine bağışlanıyor. Bu, Allah (c.c.)'a şükrün bir ifadesidir.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim